Quantcast
Channel: Редакторите, автор в BOYSCOUT
Viewing all 3640 articles
Browse latest View live

Колосът от Маруси на Henry Miller

$
0
0

Повечето читатели познават американския писател и художник Henry Miller предимно с романите му Тропик на Рака, Тропик на Козирога и Черна пролет, написани през 30-те години на ХХ век, докато живее в продължение на почти десетилетие във Франция и работи като европейски редактор на американското списание Phoenix. Друг важен момент е автобиографичната трилогия Разпятие в розово: Сексус (1949), Плексус (1953) и Нексус(1960), която затвърждава репутацията му на скандален и многократно забраняван автор с леки антифеминистични нотки, в което няма нищо лошо. Характерният му стил с многобройни автобиографични, еротични, философски и мистични елементи е изпълнен с живописни видения, символика, фантазия и много хумор и оказва сериозно влияние върху писателите от бийт поколението. Вероятно най-силната му творба обаче е духовния пътепис Колосът от Марусиколоритен портрет на гръцкия интелектуалец и бохем Георгиос Кацимбалис, които поразително напомня на изразителен автопортрет на самия Miller. Романът е пътуване с широко отворени очи към хилядолетния дух на Гърция и душата на нейните обитатели. В него присъства всичко, което олицетворява Гърция – руини, легенди, митове, герои, богове, живописни острови и море, обвеяни от магично минало. В съзнанието на автора страната поражда множество асоциации с разни епохи и личности от човешката история, разпалва въображението му, рисуващо образи и картини, съизмерими по размах с вековните предания. Miller заминава на пътешествие в Гърция по покана на английския романист и поет Lawrence Durrell (брат на хумориста Gerald Durrell) навечерието на Втората световна война през 1939 и публикувана романа си за пръв път две години по-късно.

Колосът от Маруси на Henry Miller (256 стр., меки корици) струва 16 лв. и може да бъде намерен във всички книжарници или поръчан онлайн с намаление ето тук.

НЯМАШЕ НИКОГА ДА ОТИДА В ГЪРЦИЯ, ако не беше онова момиче Бети Райън, с което живеехме в една и съща къща в Париж. Една вечер бяхме седнали на чаша бяло вино и тя взе да разказва разни случки от пътешествията си по света. Винаги я слушах с голямо внимание – не само защото приключенията й бяха необикновени, но и защото всеки път, когато заговореше, сякаш започваше да рисува: и всичко, което описваше, оставаше в съзнанието ми като завършено платно на изкусен майстор. През онази вечер разговорът ни бе по-особен: най-напред говорихме за Китай и за китайския език, който се била заела да учи. Скоро се озовахме в Северна Африка, в пустинята, насред племена, за които никога дотогава не бях чувал. После изведнъж вече крачеше съвсем сама покрай някаква река, светлината бе тъй ярка, а аз я следвах, доколкото успявах, под заслепяващите слънчеви лъчи, ала тя се изгуби и аз се озовах бродещ из странна земя, слушайки език, напълно непознат за мен. Тя, тази моя позната, не е точно разказвач, но в известен смисъл има дарба на художник, защото никой досега не е съумявал да ми предаде толкова подробно и дълбоко атмосферата на някое място, както тя го стори в разказите си за Гърция. Доста по-късно разбрах, че всъщност се бе заблудила, а и аз с нея, близо до Олимпия, ала дотогава за мен всичко това бе просто Гърция, един свят на светлина, за който никога не бях мечтал и не се бях надявал да видя.

Месеци преди този разговор аз вече получавах писма от Гърция от моя приятел Лорънс Даръл, който на практика бе превърнал Корфу в свой дом. Писмата му бяха изключително впечатляващи, но ми звучаха леко нереално. Даръл е поет и от описанията му лъхаше поезия: поради факта, че в тях фантазията и реалността, историческото и митологичното умело се преплитаха, те ме объркваха. Едва по-късно щях да открия сам за себе си, че това объркване не е нереално и не се дължи единствено на поетически наклонности. Ала по онова време все още си мислех, че той преувеличава, че това е неговият начин да ме придума да приема някоя от непрестанните му покани да го посетя и да остана на острова.

Няколко месеца преди войната да избухне, аз реших да си устроя дълга ваканция. Най-малкото защото отдавна ми се искаше да посетя долината на река Дордон. И тъй, стегнах пътната си чанта и хванах влака за Рокамадур, където пристигнах рано една сутрин, по изгрев слънце, докато луната все още ярко блестеше. Това си беше проблясък на гениалност от моя страна – да се разходя покрай Дордон, преди да се гмурна в ослепителния и древен свят на Гърция. Дори самата възможност да хвърлиш един поглед към черната, обвита в мистерия река от красивите възвишения в покрайнините на Дом е шанс, за който можеш да бъдеш благодарен през целия си живот. За мен тази река и тези места принадлежат на поета Райнер Мария Рилке. Те не са нито френски, нито австрийски, нито дори европейски  – това е магическо кътче, чиито граници са очертани от поетите, и те са единствените, които биха могли да предявят претенции към него. Това е най-близкото до рая кътче, като частица от Гърция. Нека го наречем „рая на французина“ в името на компромиса. Всъщност мястото сигурно си е било рай в продължение на много хиляди години. Мисля, че е било такова и за кроманьонеца, въпреки че вкаменелостите из огромните пещери говорят за едни по-скоро озадачаващи и ужасяващи условия на живот. Вярвам, че кроманьонецът се е заселил тук, защото е бил изключително умен и е имал силно развит усет за красота. Вярвам, че и религиозното чувство му е било присъщо и е разцъфнало тук, макар той да е живял като животно в пещерните дълбини. Вярвам, че тази вълшебна и спокойна част на Франция винаги ще бъде свещено за човека място, а когато градовете убият поетите, ще стане убежище и люлка за идните поети. Повтарям: за мен бе особено важно да зърна Дордон; тя ми дава надежда за бъдещето на човечеството, за бъдещето на самата Земя. Един ден Франция може би няма да съществува, но Дордон ще продължава да живее, също като мечтите, които вдъхват живот на човешката душа.

В Марсилия се качих на кораб за Пирея. Приятелят ми Даръл трябваше да ме посрещне в Атина и да ме отведе до Корфу. На борда имаше много левантийци. Веднага предпочетох тях пред американците, французите и англичаните. Изпитвах силно желание да разговарям с араби, турци, сирийци и други подобни люде. Бях любопитен да разбера как те гледат на света. Пътуването ни продължи четири или пет дни, предоставяйки ми достатъчно време да се запозная с онези, за които копнеех да науча нещо повече. Съвсем случайно първият, с когото се сприятелих, беше грък, студент по медицина, който се връщаше от Париж. Общувахме на френски. Първата вечер говорихме до три или четири сутринта, най-вече за Кнут Хамсун, по когото, както установих, гърците бяха луди. В началото ми се струваше странно да обсъждаме този гений на Севера, докато плаваме в топли води. Ала разговорът веднага ми показа, че гърците са хора ентусиазирани, любознателни и страстни. Страст – това бе нещо, което дълго време ми беше липсвало във Франция. И не само страст, но и противоречивост, обърканост, хаотичност – всички тези истински човешки качества, които аз преоткрих и оцених наново в личността на новия си приятел. И благородството. Едва ли не си мислех, че то е изчезнало от лицето на земята. И ето ни двамата – грък и американец, имащи нещо общо и все пак две напълно различни същества. Това беше един прекрасен досег със света, който предстоеше да се открие пред очите ми. Вече бях очарован от Гърция и гърците още преди да съм съзрял тази страна. Можех да предположа, че те са приветливи и гостоприемни хора, с които е лесно да общуваш и да се спогаждаш.

На следващия ден завързах разговор и с другите – един турчин, един сириец, неколцина студенти от Ливан, един аржентинец с италианско потекло. Турчинът ми стана неприятен почти веднага. Той беше вманиачен на тема логика, което ме вбесяваше. На всичкото отгоре логиката му беше невярна. И също както при останалите, с които аз яростно спорех, и у него открих проявление на американския дух в най-лошия му смисъл. Прогресът бе тяхната фикс идея. Повече машини, повече ефикасност, повече капитал, повече удобства – само за това говореха. Попитах ги дали са чували за милионите безработни в Америка. Пренебрегнаха въпроса ми. Попитах ги дали осъзнават колко бездушни, неспокойни и жалки са американците с всичките техни създадени от машини луксове и удобства. Останаха глухи за моя сарказъм. Онова, към което те се стремяха, беше благополучие – пари, власт, място под слънцето. Никой от тях не желаеше да се завърне в родината си, но по една или друга причина всеки един бе длъжен да го направи против волята си. Казваха, че за тях в собствената им страна живот няма. Кога щеше да започне животът? Ето това поисках да узная. Когато получеха всички онези неща, които Америка, Германия или Франция притежаваха. Животът за тях се състоеше във вещите, най-вече машини, доколкото успях да разбера. Животът без пари бил невъзможен: човек трябвало да има дрехи, хубав дом, радио, кола, ракета за тенис и тъй нататък. Казах им, че аз нямам нито едно от тези неща, че съм щастлив и без тях, че съм обърнал гръб на Америка точно защото те не означават нищо за мен. Отвърнаха, че съм най-странният американец, когото някога са срещали. Но ме харесваха. През цялото пътуване не се отделяха от мен и ме заливаха с всевъзможни въпроси, на които като че напразно отговарях. Вечерите прекарвах с гърка. С него се разбирахме по-добре, много по-добре, въпреки преклонението му пред Германия и германския порядък. Естествено, и той искаше да замине за Америка. Всеки грък си мечтае един ден да отиде в Америка и да свие гнездо там.

Не се опитах да го разубедя; обрисувах му я такава, каквато я познавах, каквато я бях видял и усетил. Това сякаш го изплаши: призна си, че никога преди не бил чувал подобни неща за Америка.

– Върви – рекох му – и виж сам. Може би греша. Аз просто ти казвам това, което знам от собствен опит. И запомни – добавих, – Кнут Хамсун хич не си е прекарал страхотно там, нито пък любимият ти Едгар Алан По…

Един френски археолог, завръщащ се в Гърция, седеше на масата срещу мен; той може би щеше да ми разкаже много за тази страна, но аз така и не му дадох шанс – не го харесах още щом го зърнах. Този, който наистина ми допадна по време на пътуването, бе италианецът от Аржентина. Беше най-невежият човечец, дето някога съм срещал, а в същото време бе толкова очарователен. В Неапол слязохме заедно на брега, за да похапнем нещо вкусно и да посетим Помпей, за който изобщо не беше чувал. Въпреки убийствената жега пътуването дотам действително ми достави удоволствие; ако бях тръгнал с археолог, сигурно щях да пукна от скука. В Пирея той слезе с мен, за да разгледаме Акропола. Тук жегата беше по-страшна даже и от Помпей, което бе доста гадно. В девет сутринта сигурно беше 50° C на слънце. Едва преминали през портите на пристана, попаднахме в ръцете на лукав грък, който говореше по малко английски и френски и който обеща да ни покаже всичко интересно срещу скромна сума. Опитахме се да разберем какво ще поиска за услугата, ала напразно. Беше твърде горещо и не ни се пазареше; скочихме в някакво такси и казахме на шофьора да кара право към Акропола. На кораба бях сменил франковете си за драхми; пачката, която бях натъпкал в джоба, беше толкова дебела, та ми се струваше, че ще мога да преглътна всяка една цена, колкото и безбожна да е тя. Ясно ми беше, че щяхме да бъдем измамени, и го очаквах с нетърпение, предвкусвайки удоволствието. Единственото загнездило се в съзнанието ми относно гърците бе, че не можеш да им вярваш, и щях да остана разочарован, ако се бе оказало, че водачът ни е великодушен и благороден. Моят спътник, напротив, бе леко разтревожен от положението. Той трябваше да стигне до Бейрут. Дори го чувах как си прави сметки наум, докато се придвижвахме през задушаващите ни прахоляк и жега.

Пътуването от Пирея до Атина е едно добро запознанство с Гърция. В него няма нищо привлекателно. То те кара да се запиташ защо си избрал да дойдеш тук. Гледката излъчва не просто пустота и безплодие, но и нещо ужасяващо. Чувстваш се гол и ограбен, почти унищожен. Шофьорът сякаш бе животно, по чудо научено да управлява една бясна машина: водачът ни непрестанно му казваше да завие ту наляво, ту надясно, като че минаваха оттук за пръв път. Стана ми жал за шофьора, който също щеше да бъде измамен. Имах чувството, че той може да брои най-много до сто; също така имах чувството, че би ни вкарал и в канавката, ако му се кажеше. Когато стигнахме – беше същинско безумие да тръгнем направо натам, – видяхме няколкостотин човека, щурмуващи портите на Акропола. Жегата беше толкова ужасна, че си мислех единствено къде бих могъл да седна и да се насладя на мъничко сянка. Открих едно що-годе прохладно местенце, за да отдъхна, докато аржентинецът си обмени парите. Водачът ни остана при входа заедно с шофьора, след като ни бе предал на един от официалните екскурзоводи. Той щеше да ни придружи до храма на Юпитер, до Тезейона и до още куп други места веднага щом се наситехме на Акропола. Естествено, така и не посетихме тези забележителности. Казахме му да ни откара в града, да ни намери някое прохладно заведение и да ни поръча сладолед. Наближаваше десет и трийсет, когато се настанихме на терасата на едно кафене. Всички изглеждаха капнали от умора заради горещината, дори и гърците. Изядохме сладоледа, изпихме студената вода, после си поръчахме още сладолед и още студена вода. След това си взех един горещ чай, защото изведнъж се сетих как някой ми бе разправял, че горещият чай разхлажда.

Таксито беше спряно до бордюра с работещ двигател. Нашият водач като че ли бе единственият, който не обръщаше внимание на жегата. Сигурно си е мислел, че щом се посъвземем малко, отново ще хукнем под това слънце да разглеждаме руини и паметници. Най-накрая му заявихме, че повече нямаме нужда от услугите му. Рече, че не бързал за никъде, нямал нищо спешно да върши и бил щастлив да ни прави компания. Отвърнахме му, че за днес ни стига и бихме желали да оправим сметката. Той повика сервитьора и плати от собствения си джоб. Настоявахме да ни каже каква е сумата. Противеше се, на лицето му бе изписана дяволска неохота. Поиска да разбере колко според нас струват услугите му. Казахме му, че не знаем – нека той сам прецени. При което след дълга пауза, оглеждайки ни от глава до пети, килнал шапката си назад, избърсвайки потта от челото си и прочее, невъзмутимо изтърси, че 2500 драхми били достатъчни. Хвърлих един поглед на спътника си, подтиквайки го да открие ответен огън. Гъркът, естествено, бе напълно подготвен за реакцията ни. Трябва да призная, че тъкмо това – лукавството и хитростта – наистина ми харесва у гърците. Почти веднага той рече:

– Добре, щом не смятате моята цена за справедлива, тогава вие ми кажете цена.

Така и сторихме. Скалъпихме му една толкова абсурдно ниска, колкото висока бе неговата. Това му се понрави, такова дръзко пазарене. В интерес на истината и на нас ни се понрави. Защото по този начин услугите му се превръщаха в нещо осезаемо и реално, все едно бяха стока. Претегляхме ги, оценявахме ги, подхвърляхме ги насам-натам, като да бяха зрели домати или царевични кочани. И най-накрая се споразумяхме за не особено справедлива цена, тъй като щеше да е подигравка със способностите на водача ни, но се съгласихме, че при конкретните обстоятелства, поради горещината, поради това, че не бяхме разгледали всичко, и тъй нататък, и тъй нататък, такава и такава сума би била прилична и така щяхме да се разделим като приятели. Спорихме дълго за една дреболия – колко бе платил нашият водач на официалния екскурзовод в Акропола. Той се кълнеше, че му бил дал 150 драхми. Аз обаче бях свидетел на сделката и знаех, че бяха само 50. Той настояваше на своето, твърдейки, че съм се излъгал. Изгладихме положението, като приехме, че по недоглеждане му бил дал 100 драхми повече – казуистика, толкова дълбоко чужда на природата на гърка, че ако бе решил в този момент да ни ограби до шушка, всички гръцки съдилища биха проявили разбиране и биха го оправдали.

Час по-късно се сбогувах с моя спътник и се озовах разсъблечен в една стая в малък хотел, струваща ми два пъти повече от обичайното, и така лежах гол в леглото, потънал в локва пот, до девет вечерта. Потърсих ресторант, опитах се да хапна, но още след първите хапки се отказах. Никога дотогава не ми е било толкова горещо. А седенето близо до електрическа светлина си беше живо мъчение. След като изпих няколко студени напитки на терасата на ресторанта, се запътих към парка. Трябва да е било към единайсет часа. Хора от всички страни се стичаха натам. Това ми напомни за Ню Йорк в знойна августовска вечер. Ето я отново тълпата, нещо, което не бях виждал в Париж, освен по време на провалилата се революция. Шляех се из парка, вървейки бавно към храма на Юпитер. Малки масички бяха безразборно наслагани по протежение на прашните алеи – на тях седяха притихнали двойки, разговарящи шепнешком, отпивайки от чаши с вода. Чашата с вода… тя бе навсякъде. Беше влудяващо, същинска мания. Започнах да гледам на водата като на нещо съвсем различно, като на нов, жизненонеобходим елемент на живота. Земя, въздух, огън, вода. Точно сега водата беше най-важният. Виждайки влюбените двойки в тъмното, пиещи вода, седящи сред покой и тишина, у мен се зароди едно невероятно, прекрасно отношение към характера на гърците. Прахолякът, жегата, беднотията, пустошта, сдържаността им и навсякъде тази вода в малки чаши, стояща помежду смълчаните, смирени двойки, ме накараха да мисля, че в това място има нещо свещено, даващо храна и опора. Разхождах се като омагьосан през тази първа нощ в „Запион“. В паметта ми този парк си остава единственият подобен, който някога съм виждал. Това е квинтесенцията на всички паркове; нещо такова човек понякога изпитва, когато гледа картина или си мечтае за място, където би искал да бъде, ала което така и не успява да открие. Сутрин също е приятно, както ми предстоеше да установя. Но вечер, след като си се озовал тук, дошъл отникъде, усещащ твърдата земя под краката си, вслушан в жуженето на чуждоезичната реч, тогава паркът е вълшебен – още по-вълшебен за мен, може би защото си мисля за него като за изпълнен с най-бедните, ала и най-благородните хора на света. Радвам се, че пристигнах в Атина с вълната на тази непоносима жега, радвам се, че видях града при най-лошите възможни условия. Почувствах истинската сила на обитателите му, тяхната чистота, величие, смиреност. Видях децата им – гледка, която ме стопли, защото, идвайки от Франция, ми се струваше, че светът е бездетен, сякаш вече не се раждат деца. Видях хора в дрипи, а това беше пречистващо. Гъркът знае как да живее със своите дрипи – те не го унижават, нито оскверняват, за разлика от бедняците в останалите страни, в които съм бил.


Невинните сини очи на Ryan McGinley

$
0
0

Petra (White Stallion), 2013 © Ryan McGinley

След жестоката ретроспектива на Harry Benson преди година и поп културната фотография на Ben Ritter няколко месеца по-късно, Мусиз продължава проекта Майстори на фотографията с първата самостоятелна изложба в България на един от най-интересните и коментирани американски фотографи през последните години. 38-годишният Ryan McGinley започва да снима на 21 през 1998-а, докато учи в нюйоркския университет Parsons School of Design и се мотае из града с артистичната/бохемска/наркоманска/креативна клика на ъндърграунд артисти и безделници с богати и бедни родители, гравитираща около покойния артист Dash Snow и Dan Colen. Именно по това време McGinley започва да снима прочутите си аналогови портрети на скейтбордисти, музиканти, графити художници и хомосексуалисти, които минават през неговия апартамент и които среща в долната част на Манхатън. Само четири години по-късно McGinley става вторият най-млад фотограф със самостоятелна експозиция в Whitney Museum of American Art.

Albino Peacock (Rose Red), 2012 © Ryan McGinley

Понастоящем порасналото момче може да се похвали с дузина изложби в част от най-престижните галерии в света като Team Gallery (Ню Йорк), Galerie Perrotin (Париж, Хонг Конг), Ratio 3 (Сан Франциско) и Alison Jacques Gallery (Лондон), а фотографиите му са част от постоянните музейни колекции на Guggenheim, The Smithsonian’s National Portrait Gallery във Вашингтон и Музеят за модерно изкуство в Сан Франциско. Развитието на стила му може да бъде проследено много лесно – McGinley започва с документиране на бурния живот на хората около себе си в Ню Йорк, за да стигне до фантастичните фотографии на непорочни и естествено ексхибионистични младежки приключения сред природата, които представят различните идеи на фотографа за свобода, младост и хедонизъм. Последните се случват всяко лято по време на традиционната му обиколка с целия екип и дузина непрофесионални модели, с които пътуват из американските щати и снимат непосредственото им поведение в иначе добре режисирана среда.

Algo, 2010 © Ryan McGinley

GQ го нарича най-важният фотограф в Америка, но ние се съсредоточаваме върху есетата от официалната му страница, които разкриват много за идеите му като артист и смисъла на неговата фотография. Първото задължително есе е Make Pictures Happen на куратора Bob Nickas от 2004, след това минаваме на изключителния критически текст на Martha Schwendener An Accessible Eden от 2005 и накрая продължаваме напред с разговора на McGinley с гей активистката и фотограф Catherine Opie от 2010 и този с режисьора Gus Van Sant от 2012. Изложбата на Ryan McGinley в България се състои от 20, предимно мащабни фотографии от лятото на 2013, някои от по-ранните му творби и черно-бели студийни портрети.

Leaves (Fall), 2013 © Ryan McGinley

Изложбата на Ryan McGinley се открива тази вечер след 19:00 часа във Vivacom Art Hall на ул. Гурко 4 и ще бъде отворена за посетители до 30 януари. Разговорът за изложбата с Alissa Bennett от нюйоркската галерия Team, редактора на предстоящия каталог на фотографа за Rizzoli Sinisa Mackovic и куратора на експозицията Десислава Димова е тази вечер на същото място от 17:00 часа. Входът за двете събития е свободен.

Читанка, Седмица 188

$
0
0

Съботните интервюта: комикът John Cleese + рок легендата Jimmy Page.

Списъците тази седмица: най-красивите и интересни арт книги през годината, обзор на годината в Twitter, поп културата на 2014 + добри албуми, които може да сте пропуснали през годината.

Остров Ибиза започва да се преоткрива малко по малко.

© Brian Bowen Smith

Christoph Waltz превзема света в зряла възраст.

Упадъкът на Abercrombie & Fitch е класическа история за слаб мениджмънт на един единствен човек.

© David Graver

Събираме пари за подарък по Коледа: BMW 507 кабрио от 1957.

Karla Otto е най-уважавания PR в модната индустрия.

The Coveteur ни вкарва в дома и гардероба на актьора от Suits Patrick J. Adams.

Английското GQ публикува супер материал за Stevie Wonder.

Dazed се кълне в предстоящата доминация на Charli XCX.

Mr Porter продължава да почита и представя историите на пенсионирани английски войници.

© Justin Hogan

J.Cole представя новия си албум по интересен начин, a Complex публикува поредния гениален интерактивен материал за артиста.

Alexis Petridis от Guardian разпилява последния прибързан и необмислен проект на U2.


Събота с последния сет на KiNK в московския Boiler Room.

The Vinyl Factory публикува стоте най-успешни албума на винил за годината.

Приятно четене и хубав уикенд.

The Plovdiv Edition: Всички заедно

$
0
0

Добре облечените ни приятели от artnewscafe организират масивен банкет и танцова забава за Рождество Христово в приятната зала на снимката по-горе под мотото All Together Now. Името на събитието въобще не е случайно и припомня за слогана Together от кампанията на Пловдив за европейска столица на културата през 2019. Събитието ще се опита да събере на едно място всички пловдивчани, които се връщат в града за празниците и многобройните приятели и гости на града, както си му е реда за всяко мероприятие в дните до 31 декември. Зад пулта ще бъдат бившите бармани на artnewscafe като Саюлке (Мелформатор), Мартин (artnewscafe), Виктор (НОЩ Пловдив), Елен (Wake Up), Павел (Hip Hip) и VJ Nemko-fi (Мелформатор). Някои от тези младежи и девойки понастоящем са модерни диджеи, други са фестивални директори и радио водещи, трети си организират собствени партита, четвърти работят като артисти, но всеки един от тях е натрупал доста опит, вдъхновение, контакти и забавни истории за разказване зад бара. Виктор Янков е директор на НОЩ Пловдив, основател на радио предаването Молескин и организатор на ежегодното скандинавско електропоп парти в artnewscafe. Последното дава пределно ясна представа за музиката, която предпочита и пуска на места като галерия U-PARK и Петното на Роршах.

Самуил и Мартин

Саюлке е доста познат диджей от партитата на вездесъщия напоследък колектив Мелформатор, който започва кариерата си като барман и диджей в artnewscafe и впоследствие пуска спорадично електроника и инди във великотърновския бар Там и софийския Жул Верн, както и на партита The Spirit of Warhol и Melformator at the Pool. Симпатичната му физиономия е постоянно присъствие в нощната програма на последните две издания на НОЩ Пловдив, One Design Week, One Dance Week и One Architecture Week. Мартин пък е свирил предимно в пловдивските клубове Gramophone, Театъра, Мария Луиза, Петното на Роршах и бившия клуб Lebowski. Голяма част от музикалната му селекция звучи в онлайн радиото Lmey.

Елен и Павел

Павел Найденов и Елен са бивши бармани на artnewscafe, които отскоро се изявяват като диджеи. Павел има музикално образование и участва като пърформънс артист в различни фестивали като Улица Отец Паисий и НОЩ Пловдив, както и в софийската Фабрика за градско изкуство. Елена е заставала зад пулта на Melformator at the Pool, WakeUp Fest и Plovdiv Underground.

All Together Now е на 25 декември след 22:30 часа в пловдивската зала Stage51 на бул. Христо Ботев 51. Входът е свободен.

Buttrich. Martin Buttrich

$
0
0

Takeover е приятен и обещаващ опит за по-различно бутиково парти от хора, които имат опит в организирането на концептуални (Blame) и масови (почти всичко останало в календара наYalta) събития за електронна музика през последните десетина години. Общото звено между двете е дългата ръка на Любо Урсини, който този път се обединява с Валди и Филип Черников за деветчасови рейв партита в подземната втора зала на споменатия клуб с циментов интериор, червена светлина, минимална мебелировка, плътен звук и никакво покритие за мобилните телефони, което е добре дошло за по-зрелите фенове на тази музика. Изборът им за гостуващи артисти е мед за всеки меломан и изненадващо смел за пазар, който все още не е готов изцяло за най-сериозните имена от ежегодната класация на Resident Advisor – Nick Curly, Dixon, Tiga, а сега и един от най-симпатичните текхаус продуценти и диджеи на съвременната сцена Martin Buttrich, който се справя еднакво добре с ремиксирането и собствената си продукция, а също и с импровизацията по време на своите сетове.

Немецът си действа кротко вече повече от 20 години и е записвал за чудесните влиятелни лейбъли Planet E, Four:Twenty, Cocoon, Poker Flat, Nervous и Desolat. Кариерата му започва още в началото на 90-те години в техно клубовете на Берлин и Хановер. Познанството и съвместната работа с Timo Maas му отварят вратата към висшата лига на поп музиката, благодарение на което продуцира фънк легендата Bootsy Collins и ремиксира артисти като Madonna, Muse, Fatboy Slim, Josh Wink, Green Velvet, Depeche Mode и Placebo. Най-силният му период обаче са шестте месеца с Loco Dice в нюйоркско студио преди десетина години, където изследват по-сериозно дълбоките и мрачни мелодии за най-тъмната част на нощта и се вдъхновяват да създадат лейбъла Desolat и доста внушителна дийп и тек хаус дискография, която променя стила из основи. Наш човек.

Takeover с Martin Buttrich е в петък, 19 декември, след 23:00 в Room 2 на Yalta Club – вход откъм Аксаков. Билетите струват 25 лева в мрежата на Eventim. Спечелете двойна покана за събитието като посетите Facebook страницата на Boyscout.

Читанка, Седмица 189

$
0
0

Guardian публикува ревю на изненадващия нов албум на D’Angelo.

Съботните интервюта: парижкият диджей Michel Gaubert и Billy Corgan.

Списъкът тази седмица: 25-те жени, които дърпаха американската култура напред през 2014. Style.com прави обзор на годината за най-добрите модели. Tumblr надцаква със своя обзор по ключовите теми от годината.

The Waldorf Astoria

The Waldorf Astoria

A Continuous Lean обръща внимание на мъжете с китари през годината и публикува чудесен гид за най-добрите стари и нови хотели в Ню Йорк.

Историята на сексуално образователните филми е много скандална и забавна.

Вячеслав Коротки е полярник – руски метеоролог, който живее сам в отдалечената станция Khodovarikha до Баренцово море.

Дизайнерът на Aston Martin разкрива подробности за новата кола на Bond.

Какво е бъдещето на носимите технологии?

Кадър от The Interview

Кадър от The Interview

Holywood е тъпо място, готово да защитава парите си по всякакъв начин. Спирането на The Interview е поредното доказателство за този факт.

В новия брой на LIGHT – шест вдъхновяващи истории за лични победи през 2014, чужденци, които живеят в България, надеждите и проблемите на Рига в последните й дни като културна столица на Европа + най-добрите филми и албуми на годината.

Пичовете от Chromeo говорят за създаването на White Women.

Политическата сатира на Stephen Colbert ще липсва на феновете на Comedy Central.

© Tom Craig

© Tom Craig

Eddy Redmayne ще спечели Оскар за ролята си на професор Stephen Hawking.

Приятно четене и хубав уикенд.

BOYSCOUT |ТОП 50 АЛБУМИТЕ НА 2014

$
0
0

Добре дошли в BOYSCOUT класацията на най-добрите албуми на 2014, с която отбелязваме важните моменти в прилично комерсиалната и независимата музика през последните 12 месеца. Какво се случи? Албумът като формат продължава да страда и едва три заглавия са продали повече от милион копия на най-големия (щатски) пазар на музикалната индустрия – саундтракът на Frozen, дългокраката Taylor Swift и англичанинът Sam Smith. Дигиталните сингли държат позиции, официалните класации включват данните за стрийминг при формирането на подредбата, продажбите на винил продължават да растат бавно, но упорито. Британското нашествие в САЩ продължава, EDM вълната в поп музиката започва да отслабва, големите имена от старата школа (U2) се излагат като за последно, a най-качествените неща излизат от независимите лейбъли. Лошо няма, има достатъчно добри албуми за годината (трудно ги сведохме до 50), сред които и на български изпълнители. Петото издание на BOYSCOUT Топ 50 включва 20 мъже, 10 жени и 20 групи и се осъществява с подкрепата на Ballantine’s.

Следколедно пазаруване за напреднали

$
0
0

Понеже сме много хитри и винаги пробваме да избегнем предколедните сблъсъци в града и неговите магазини, минаваме почти изцяло онлайн, за да си направим малко подаръци като за последно през годината.

1. Monocle не се спира с издаването на книги напоследък. The Forecast (£10 + около £6 доставка) е добър коментар в дълга форма за това, което ни предстои през 2015. Редакторите на издателството поробват всичките си международни кореспонденти, бизнес отличници, историци, урбанисти и дипломати, за да се сдобият с тяхното мнение върху разнообразни теми като бъдещето на отбранителните системи и най-новите тенденции в градоустройството и планирането под формата на дълги прогнози и оценки, фото есета, илюстративни портфолиа и разнообразни репортажи на повече от 240 страници от най-добрата финландска хартия. Така представени, повечето теми засягат пряко само професионалистите 30+, но и останалите любопитни младежи има какво да научат.

2. Andrew Richardson е ужасно добър американски стилист и креативен директор, който издава леко порнографското и много класно еротично списание Richardson Magazine от време на време, уплътнява свободното време с нюйоркски pop-up магазин за дизайнерски предмети, аксесоари и облекло и като всеки добър еротоман знае как да ни напипа по слабото място и темата за най-добрия бомбър на пазара. The Andrew Bomber ($355 + $60 доставка) е произведен в Америка от 100% полиестер, закопчава се с копчета, лъщи през деня и нощта и е допълнен с различни нашивки и емблеми, за да се отличава от обикновените войнишки бомбъри.

3. Никога не можеш да имаш много тъмнокафяви обувки с перфорирани върхове (т.нар. в далечна Англия brogues), просто защото страдат много при активно ходене дори и с добра поддръжка. Подобен чифт винаги се носи много, защото стои еднакво добре с хубав сив костюм или какъвто и да било деним и блейзър. Чифтът на YDC (120 лв.) е направен изцяло от кожа (за корпуса) и гума (за подметката) и влиза в гардероба като костюм на Thom Browne в съзнанието на беден Boyscout редактор.

4. Еротиката за нощното шкафче и библиотеката е ясна от няколко месеца. Bettie Page: Queen of Curves (€43, твърди корици, 256 стр.) е лъстива колекция от непубликувани досега предизвикателни кадри на Bettie Page от архива на майката на пин-ъп фотографията Bunny Yeager. Новото издание на Rizzoli включва част от най-известните снимки в дългата обща кариера на двете момичета плюс много актова фотография и невиждани чисто голи кадри на Page – истинското олицетворение на порочната еротична съседка в американската пин-ъп и поп култура. Имената на отделните глави говорят сами за себе си: Jungle Land, Nutty Cheesecake, Sweet and Savage, She Devil. The Selvedge Yard ни позволява да разгледаме част от включените кадри.

5. Електрическите самобръсначки са практичното извинение на всеки, който няма време или е изгубил желание да се бръсне по традиционния начин с четка от изкуствен косъм (а не от бобър, защото е гадно) и пяна/крем. WaterFlex на Braun (290 лв.) е прилично решение за бръснене на сухо или мокро. Адаптирана за плъзгане по вода, пяна или гел въртящата се на 33 градуса глава позволява на самобръсначката с три ножчета да се движи гладко по кожата, което намалява триенето в кофти зоните като брадичката и линията на челюстта. Здравата мембрана в дръжката предпазва мотора от вода и позволява на изпаренията да напускат машинката. Покритието против изплъзване пък създава усещане за сигурност и намалява страха от изпускане и разбиване на плочките в банята. Производителите твърдят, че можем да я ползваме без проблеми в басейн или на брега на реката, но кому е нужно да се бръсне в гората?

6. Бижутата на Нева Балникова са чуден подарък по всяко време на годината. Единственият по рода си унисекс пръстен Silver Cut (180 лв.) е направен от оксидирано сребро (проба 925) в типичния за девойката индустриален и леко грубоват мъжкарски стил, но стои еднакво добре и върху пръстите на момче, и на момиче. Металът е обработен по метода на свободното изсичане, характерно за дялането на камък с длето.

Вторият продукт на Балникова в селекцията се нуждае от втори поглед, за да схванем какво точно представлява. Първоначалната асоциация за интересен ключодържател се изпарява моментално при мисълта кому е нужно да облицова ключовете си с кожа и съответно къде възнамерява да влиза с тях. Последната колекция на Нева Daily Reliquaries съживява похабени предмети от ежедневието чрез облицоване с кожа и ги вкарва в нов контекст с малко повече фетишизъм и развинтване на въображението. Аксесоарът на снимката (90 лв.) е много симпатичен бич за по-смели сексуални удоволствия у дома или на специализираните за целта места, който е направен от домакинска дръжка на точилка и изгубени ключове. Последното звучи като добра основа за еротичен трилър и вбесяване на чувствителни жени.

7. Споменавали сме ги и преди: супер обувки (99 лв.) от естествена телешка кожа и вулканизирана гума за подметката, които възбуждат въображението с асиметричeн силует в черно, убийствено тънки като кинжал високи токове и са направени за онези момичета, разбиращи значението на Fuck Me Pumps на Amy Winehouse.

8. Препоръчано от татуирания тромпетист и мотоциклетист Петър Македонски: абстрахираме се от чехословашките коледни гирлянди на снимката и аптекарските шишета, за да тестваме естествените масла за брада на новата българска марка Bradabrat, които са ръчно смесени от най-добрите натурални масла с единствената цел да подхранват брадата, да укрепват косъма, да облекчават сухотата и сърбежа и да действат бактерицидно и антисептично. Засега марката предлага само два вида масло – Lavish (15 лв.) за започване на деня и Bole (15 лв.) за напреднали, които могат да се поръчат и в комплект за 25 лв.

9. Комбат раницата на Tasmanian Tiger (170 лв.) е създадена за професионални военни, но може да бъде използвани и от обикновени аматьори и планинари заради изключителната функционалност, типична за компании, чиито продукти трябват да служат вярно, да променят съдби и понякога да спасяват човешки животи. Изключително удобния модел на снимката в маслинено зелено има универсално приложение заради приличното си тегло (1400 г), двата предни джоба с цип и велкро ивици върху тях, Molle система за конструкция и закрепване, откачащ се кръстен колан с два допълнителни джоба с ципове и основно тяло с вместимост 22 литра и отделение за хидрационна система и отвор за маркуч, с които се пие вода или се поливат цветята у дома. Раницата е направена от синтетичната материя Cordura, която със сигурност ще надживее собственика си и има дългогодишна история на използване и еволюция още от Втората световна война насам.

10. Iron Stone (70 лв.) е една от най-странните запалки на Zippo, които сме виждали някога. На пръв поглед металният корпус изглежда грапав като повърхността на някакъв камак, асфалт или екрана на развален телевизор, но всъщност си е идеално гладък, тъй като покритието е от фибростъкло. Старите фенове на марката трябва да знаят, че и този модел е ветро и водоустойчив и пристига с характерното щракване на останалите модели. Липсващото звено между черните пластмасови запалки и класическо гладко полирано Zippo, което искаш да откраднеш.

11. Брачната фабула (16 лв., 546 стр., Жанет 45) е последният роман на Jeffrey Eugenides (Мидълсекс, Непорочните самоубийства), чиято фабула се върти около любовния триъгълник на трима млади абсолвенти от Brown University, които търсят своето място в света. Според The New York Times, романът не е посветен на съпружеството и любовта в тесния смисъл на думата, а по-скоро разиграва отново вечната тема в работата на Eugenides – драмата на порастването. Според нас направо си плаче за екранизация в духа на The Virgin Suicides с Josh Hartnett и Kirsten Dunst.

12. Пълният комплект от дизайнерски порцеланови чаши с букви на Arne Jacobsen (26 лв. за брой/буква) е много удобен начин да дразните гостите и близките си с великолепни надписи на латиница като Hi, You Suck, Trash или Get Out. Известната типография е създадена през 1937 от световно признатия датски архитект, а чашите могат да се използват успешно и като моливник или малки вази в интериора.


Читанка, Седмица 190

$
0
0

Съботното интервю: Християна Вучева, бивш модел и подкаст селекционер, настоящ креативен директор на немската марка за бижута VOJD Studios.

Писането на ревюта в Amazon всъщност не е толкова скучно занимание, колкото изглежда.

WhATA обявява номинациите за своите забавни и много смислени годишни награди за архитектурни събития.

© Pari Dukovic

© Pari Dukovic

Buzz Aldrin има по-сериозни планове от стъпването на Луната през 1969.

The New York Times и Guardian почитат Joe Cocker. Животът му в снимки + пет от най-добрите му изпълнения.

Първият западен журналист, който получава достъп до Ислямска държава, разказва срещу какво сме изправени.

50 Cent, Eminem и още интересни имена си спомнят за записите и историята зад класическия рап албум на Fifty Get Rich or Die Tryin’.

Полезно четиво – всичко, което си струваше в мъжката мода през 2014 според пичовете от Four Pins.

Gentry Magazine e дядото на всички съвременни мъжки модни списания.

Припомняме си концерта на GusGus в София с видеото на Contemporary Bohemians.

Dazed представя 20-те най-добри видео клипа на 2014.

Последният брой на LIGHT за годината е традиционното фотографско издание с най-интересните кадри на годината.

Десет причини защо The Notorious B.I.G. е по-голям от 2Pac. Обратното също важи и е много добре аргументирано от редакторите на Complex.

Легендата Q-Tip дава открит и много ценен урок по история на хип-хоп култура на Iggy Azalea.

Заплахите за насилие, провокиранo от тематиката на даден филм, въобще не започват и не свършват със злополучния The Interview.

Приятно четене и хубав уикенд.

Ретро парти с Мис Китен

$
0
0
© Katja Ruge

© Katja Ruge

Miss Kittin е единствената основателна причина за възрастни хора като нас да си легнат рано, да се събудят в три през нощта, да се съберат със старите отегчени приятели от електроклаш годините и да се засилят всички заедно към спортната зала Арена Армеец за двучасова сутрешна гимнастика с девойката от френския град Гренобъл. Caroline Hervé е много приятно, талантливо и много вдъхновяващо изключение в доминиращо мъжкия свят на съвременната електронна сцена, която има голяма вина за успеха на артисти като Nina Kraviz например. Заслугите и към индустрията през последните 20-тина години обаче не спират дотук.

Наред с Dj Hell, Tiga, Adult, Felix Da Housecat и Fischerspooner и The Hacker, Miss Kittin е може би най-разпознаваемото лице на електроклаш вълната отпреди почти 15 години, която се роди внезапно от изровените тленни останки на 80-тарския ню уейв и синтпоп и загина също толкова бързо. От тези години датира и вероятно най-забавно идиотската и същевременно гениална кавър версия в дискографията на Caroline – Je TAime Moi Non Plus, Sven Väth като Serge Gainsbourg, Miss Kittin като Jane Birkin, смешен видео клип. Няма как да бъде по-добре.

В началото на кариерата си, Miss Kittin обича да записва съвместни албуми с някои от най-интересните продуценти на сцената по онова време. Най-силната професионална връзка на Caroline е с The Hacker, с когото издават First Album през 2001 и го налагат като един от най-важните електронни албуми за споменатия загинал жанр с тракове като 1982, Frank Sinatra, Stock Exchange и The Beach.

По време на турнето за The First Album, Miss Kittin се запознава с Felix da Housecat и двамата мигновено записват Silver Screen Shower Scene и Madame Hollywood, а самата Kittin помага и за Voicemail и What Does It Feel Like?, включени в албума на Felix Kittenz and Thee Glitz.

Малко по-късно Kittin се запознава с Golden Boy и не пропуска да запише съвместен албум и с него – Or от 2002. Първият сингъл Rippin Kittin е хитра отправка към песента на Misfits Mommy, Can I Go Out & Kill Tonight?

Miss Kittin се събира още веднъж с The Hacker за албума Two през 2008 и още един величествен кавър – Suspicious Minds на Elvis Presley.

В соловата си кариера, Caroline Hervé има три албума и доста компилации за различни лейбъли. I Com, самостоятелният дебют на Miss Kittin, излиза през 2004 и остава в историята с работата на продуцентите The Hacker, Toby Neumann и Thies Mynther и трите сингъла Professional Distortion, Requiem for a Hit и Happy Violentine.

Вторият солов албум BatBox е записан по време на непрекъснатите турнета на Miss Kittin и излиза през 2008 за собствения й лейбъл Nobody’s Bizzness, звучи доста по- различно от I Com и по собствените й думи е флирт с готик културата.

Calling From The Stars от 2013 е двоен албум с 23 нови песни, включително и кавър версия на R.E.M. и тяхното Everybody Hurts. Забележителното при него е, че е първият дългосвирещ запис, написан и продуциран почти изцяло от Miss Kittin в нейното малко домашно студио без да се напряга, работейки само когато има вдъхновени и почти никога през нощта. Първият диск съдържа доста клубни тракове и познатите мелодии на Caroline с пичове като Gesaffelstein, докато втория е малко по-необичайно пътуване в необятните дебри на амбиънт техното. Двa от видео клиповете към албума са режисирани от графичния дизайнер и режисьор на Justice и Ed BangerAndrew Woodhead.

Освен с хубаво слушаемо техно и електро поп, Caroline се справя също толкова добре и с повдигащия дийп хаус и олдскуул електро. Последният сет на Miss Kittin отпреди месец е повече от показателен.

Miss Kittin свири тази вечер в Арена Армеец като част от Solar Christmas, заедно с Miguel Campbell и Maceo Plex. Билетите струват 50 лв. в мрежата на Eventim и на входа на залата. Сетът на Kittin e планиран за 5:00 сутринта.

Запази последния танц за банката

$
0
0

Златните рибки във видеото не са случайниВъБАНКЬ приключва за добро по същия начин, по който започна преди малко повече от година – на познатоto място в сградата на изоставения клон на ДСК с много познати и най-вече непознати красиви момчета и момичета, които искат да се забавляват по различен начин с неангажиращи флиртове и хубава музика. Официалното закриване на банката съвпада с рождения ден на Famous in Front и бурните тържества по изпращането на 2014, което предразполага към шумна вакханалия, джуджета с подноси на главата, гигантски зайци с горящи глави, мъже на кокили и полуголи танцьорки, както обикновено на легендарните 80-тарски партита, за които сме чели в историята на съвременното забавление. Музиката: обичайният повдигащ хаус в основната зала и хип-хоп в малката с GLDN Ratio, Ye! и още едно момче от Берлин. Краят на една кратка хедонистична епоха или началото на нешо по-добро? Ако оживеем, ще видим.

Новогодишното парти на ВъБАНКъ е тази вечер след 22:00 на бул. Цар Борис III 126 (сградата на изоставената банка зад МТ&M Колеж). Има паркинг. Входът е 25 лева.

Читанка, Седмица 191

$
0
0

Marc Cerrone е френският плейбой и диско продуцент, за когото знаят незаслужено малко хора.

Philip Butler описва войната в Афганистан като най-неуспешната американска (и световна) скъпоструваща операция през последните десетилетия. Негативните последици от тази недобре обмислена кампания тепърва ще започнат да се усещат по целия свят.

Китайските компании за облекло и аксесоари използват западни имена за своите марки само и само да се реализират по-добре сред огромния пазар в страната.

Щатската Агенция за национална сигурност води война срещу интернет протоколите за сигурност.

Channing Tatum и Steve Carell във Foxcatcher

Истинската история на Foxcatcher – откачен мултимилионер, двама братя борци, убийство у българската следа (но само косвено).

Мъжът на годината според Four Pins е Young Thug. 50-те най-добри стрийт стайл снимки на мъжкия сайт за 2014 са добър наръчник за практичен и хубав мъжки гардероб по всяко време.

Този уикенд обръщаме особено внимание на секса – 1750 английски жаргонни думи за сексуален акт, хай-тек джаджи по темата, фалшиви еротични списания за мъже, които обичат синтезатори + историята на ергенските апартаменти и техния доста приятен интериор. В същото време световната икономика е застрашена от нежеланието на японците да правят секс.

Ивайло Noisy Цветков © Вихрен Георгиев

Ивайло Noisy Цветков © Вихрен Георгиев

Noisy говори за спомените си от стадиона на Arsenal, Arsène Wenger и José Mourinho.

Списъкът тази седмица – най-добрите музикални обложки за 2014.

The New York Times профилира Evgeny Lebedev, един от интересните руснаци във Великобритания.

Приятно четене и хубав уикенд.

Голямото зимно гледане

$
0
0

Кога се завръщат любимите телевизионни сериали? Януари е подходящ месец за размотаване и наваксване с новите сезони и текущите такива на най-интересните заглавия от по-добрите американски мрежи, които ще се излъчват през следващите три месеца до пролетта. Netflix пуска нов сезон на House of Cards, АMC надцаква със spin-off на Breaking Bad, а супер забавният Parks and Recreation приключва с обещаващ седми сезон. Има и още.

Лоши ченгета с добри шеги: Brooklyn Nine Nine © Fox

Лоши ченгета с добри шеги: Brooklyn Nine Nine © Fox

Brooklyn Nine-Nine (Fox), втори сезон. Продължава на 4 януари.

Полицейската комедия изненадващо прибра миналогодишния Златен глобус за най-добра комедия изпод носа на винаги надеждния Modern Family. Въпреки спада в качеството в сравнение с първия сезон, Andy Samberg и компанията му от забавни ченгета особняци все още могат се хвалят (и славят) като най-ефективния и идиотски полицейски участък на телевизионния екран. Бонус е гостуването на позабравената Eva Longoria в няколко епизода. В същия ден се заврънаха още неизменнополитически некоректният Family Guy (Fox) и друг анимиран ситком – постепенно добиващият култов статус Bob’s Burgers (Fox) за семейство Belcher и тяхната закусвалня за хамбургери.

Julianna Margulies в The Good Wife © CBS

Нищо в живота не е черно-бяло и никой не го знае по-добре от Julianna Margulies в The Good Wife © CBS

The Good Wife (CBS), шести сезон. Продължава на 4 януари.

Макар събитията от пети сезон да промениха баланса в драмата за домакинята-станала-адвокат Alicia Florrick, сезонът се превърна в нов връх за The Good Wife и донесе поредна награда Еми за блестящата Julianna Margulies. Въпреки позитивния развой от пети сезон обаче, шестият изпитваше леки трудности в драматургията досега, но се завърна със силен епизод и продължава да бъде една от най-интелигентните, добре написани и изиграни драми на екрана в момента. На 4 януари стартира и петият сезон на позагубилия от своя първоначален чар Downton Abbey (PBS), който вече става oсновно за хората, които обичат да гледат колосани ризи и искат да задобреят с английския за мелодраматични и светско/снобски поводи. Другото ново заглавие е рицарската музикална комедия Galavant, която изглежда подобаващо безумна и вероятно ще се гледа основно от детската публика и любителите на халюциногенни гъби.

Кой каза вино? © TBS

Кой каза вино? © TBS

Cougar Town (TBS)шести сезон. Премиера на 6 януари.

Едва ли някой очакваше глуповато чаровният Cougar Town да се задържи на екран толкова дълго, но ето, че любимата комедия на Abed от Community се завръща с шести последен сезон на 6 януари. Очакваме още истории от невротичната Jules и компания, които основно пият вино, гласуват нови значения на произволни думи, осмислят времето си с безумни игри и за малко да ни накарат да треперим в очакваме на средната възраст. На същия ден започват новите сезони на познатите комедии New Girl (Fox) и The Mindy Project (Fox) и новият винтидж екшън Agent Carter на комиксовия гигант Marvel. Ден по-рано тръгва детективската предистория за родния град на Батман Gotham (Fox) с Ben McKenzie, Donal Logue и Jada Pinkett Smith.

Криско Бийтс викаш, така ли, синко? - Terence Howard и Bryshere Gray в Empire © Fox

Криско Бийтс викаш, така ли, синко? – Terence Howard и Bryshere Gray в Empire © Fox

Empire (Fox), първи сезон. Премиера на 7 януари

Нова драма за хип-хоп индустрията в Америка с участието на няколко знакови имена за съвременната афроамериканска култура като Lee Daniels, Terrence Howard и Taraji P. Henson. Howard играе ролята на бивш дилър и настоящ президент на Empire Entertainment, който разбира, че е болен от сериозна болест и има само три години, за да обучи наследник (един от тримата си синове) на хип-хоп трона, докато се опитва да закрепи положението и в без това конфликтното си семейство и отношенията с манипулативната си съпруга (Kaitlin Doubleday).

Who’s your daddy? – Archer FX

Who’s your daddy? – Archer © FX

Archer (FX), шести сезон. Премиера на 8 януари

Danger zone! След спорния reboot в пети сезон и забавно превръщане в нескопосан наркокартел, антитеростичната организация на Malory Archer и нейния арогантен син Sterling се unreboot-ват обратно към агентското си минало. Противно на очакванията, създателите на анимационната поредица клякат пред чувствителната американска публика и ребрандират ISIS заради неприятните асоциации с Ислямска държава. Остава да разберем на кого се е метнало бебето на Lana и дали Pam е успяла да се отърве от кокаиновата си зависимост. На 8 януари започва и петият сезон на Portlandia (IFC)продължава Parenthood (NBC), а ден по-късно започва последният сезон на Glee (Fox), който и без това от доста време е в клинична смърт.

Adam Diver и Lena Dunham в Girls © HBO

Adam Diver и Lena Dunham в Girls © HBO

Girls (HBO), четвърти сезон. Премиера на 11 януари.

11 януари е денят на голямата вечерна битка за рейтинг между Showtime и HBO. Простето за клишето, но Girls си е Sex and the City за млади момичета с хипстърски наклонности, в което няма нищо лошо. Надяваме се в четвъртият сезон да има по-малко клечки за уши и повече от доброто писане на Lena Dunham и, разбира се, Shoshanna. Същия ден тръгва втори сезон на Looking (HBO), който пък е гей версията на Girls и си струва най-вече заради добрия саундтрак, пети сезон на жестокия сладко-горчив и все така силен Shameless (Showtime), втори сезон на House of Lies (Showtime), четвърти сезон на Episodes (Showtime) с Matt LeBlanc и нова комедийна драма за кризата на средната възраст Togetherness (HBO).

Това ли е краят? - Parks and Recreation © NBC

Крайно време за Parks and Recreation © NBC

Parks And Recreation (NBC), седми сезон. Премиера на 13 януари.

Миналата година се сбогувахме с любими сериали като Community, Boardwalk Empire, Californication и The Newsroom. Сега се приготвяме психически и за последния седми сезон на ситкома за безнадеждната общинска съветничка Leslie Knope от фиктивния провинциален американски град Pawnee. Още: шести сезон на Justified (FX) от 20 януари.

Имаме ли време за един бърз секс в мазето преди срещата с КГБ? - Matthew Rhys и Kerri Russell в The Americans © FX

Имаме ли време за един бърз секс в мазето преди срещата с КГБ? – Matthew Rhys и Kerri Russell в The Americans © FX

The Americans (FX), трети сезон. Премиера на 28 януари

Самите продуценти на FX едва ли са очаквали огромния успех на шпионския драматичен трилър за перфектното американско семейство, които всъщност са дълбоко законспирирани шпиони на КГБ по време на Студената война в Съединените щати през 80-те години. Причините съвсем не са малко – брилянтна драматургия и главни роли на Kerri Russell и Matthew Rhys, липсата на каквито и да било излишни герои, умно писане на сценаристите, които не залитат прекалено много в екшън сцените и предпочитат умерено насилие и повече психологическа драма в света на главните герои, техните командири от руските служби и агентите на ФБР, които ги преследват непрекъснато. The Americans е и единствената сериозна шпионска драма, която успя да оцелее и да се развива в сянката на Homeland (Showtime), за разлика от скоропостижно спряния и впоследствие излъчен в кофти време The Assets (ABC). Същият ден се завръща и адвокатският Suits (USA)

Bob Odenkirk се завръща като Saul Goodman в Better Call Saul © AMC

Bob Odenkirk се завръща като Saul Goodman в Better Call Saul © AMC

Better Call Saul (AMC), първи сезон. Премиера на 8 февруари.

Феноменалният успех и тотална фенска отдеденост към култовия сериал Breaking Bad на създателя Vince Gilligan нямаше как да не предизвика желания за spin-off заглавие, съсредоточено около познатия мазен адвокат Saul Goodman. Драмата се явява като предистория за събитията около Walter White (познат още и като Heisenberg), но за да не се къса съвсем връзката и да привлече хардкор феновете, обещава да представи и изследва генезиса на определени моменти от хронологията на Breaking Bad. На същия ден се завръща и The Walking Dead (AMC).

    Господин Президент? - Kevin Spacey и Robin Wright в House of Cards © Netflix

Господин Президент? – Kevin Spacey и Robin Wright в House of Cards © Netflix

House Of Cards (Netflix), трети сезон. Премиера на 27 февруари.

Хладнокръвните Frank и Claire Underwood са една от най-интересните телевизионни двойки в момента, ставайки емблематични за пълната възможна политическа и човешка безскрупулност и жестокост, и носейки един куп признания за Kevin Spacey и Robin Wright, които ги играят с хирургическа прецизност. Новият сезон на мрачният политически трилър излиза по традиция наведнъж по Netflix на 27 февруари и обещава още висококачествени интриги и борби за надмощие.

Много NSFW: A Study In Fetishisms, Том втори

$
0
0

Jonathan Leder и Amy Hood пускат втори брой на колекционерското списание A Study in Fetishisms маскираният като научно изследване журнал с мисловно провокативна, смела, чернобяла аналогова еротика, която се върти около американската идея за блондинките: от мръсно русите и порнографски мадами до платинените кино звезди и икони на последните 50-тина години. Leder и Hood интерпретират класическия блясък от следвоенния период в САЩ и онези блондинки, които стават нарицателно име за исторически важна, но отдавна изчезнала епоха от американската култура. Макар идеята за класическите блондинки обикновено да се върти около стереотипа за привлекателни, пищни, забавни и лъстиви жени, A Study in Fetishisms обръща внимание и на доста специализирани подвидове и сериозни фетиши като пин-ъп блондинките, глуповатите руси жени, платинените мръсници, Hitchcock-овите блондинки и класическите руси жени от онова време.

Винаги подбираме вдъхновяващи модели с много силно харизма и прекрасни форми! – Jonathan Leder и Amy Hood

Основните референции и вдъхновения зад различните материали и сесии в броя са работата и живота на френския философ Jean Baudrillard, кръстницата на пин-ъп фотографията Bunny Yeager, легендарните актриси Brigitte Bardot, Marilyn Monroe и Jayne Mansfield и режисьора Alfred Hitchcock, наред с класическите бурлеска танцьорки. За разлика от дебюта на A Study in Fetishisms, вторият брой на списанието е по-добре организиран и съсредоточен върху една основна тема  и вдига страниците с 16 до общо 64. Моделите: Kayslee Collins, Molly Constable, Lindsay Jones, Dominique Sharpe, Amy Hood, Jeanette Laven, Cassandra Lee, Tori Maisey и други прекрасни момичета.

Вторият брой на A Study in Fetishisms струва $20 (+$6 за доставка до България) и може да бъде поръчан онлайн тук.

The Plovdiv Edition: Всички заедно

$
0
0

Добре облечените ни приятели от artnewscafe организират масивен банкет и танцова забава за Рождество Христово в приятната зала на снимката по-горе под мотото All Together Now. Името на събитието въобще не е случайно и припомня за слогана Together от кампанията на Пловдив за европейска столица на културата през 2019. Събитието ще се опита да събере на едно място всички пловдивчани, които се връщат в града за празниците и многобройните приятели и гости на града, както си му е реда за всяко мероприятие в дните до 31 декември. Зад пулта ще бъдат бившите бармани на artnewscafe като Саюлке (Мелформатор), Мартин (artnewscafe), Виктор (НОЩ Пловдив), Елен (Wake Up), Павел (Hip Hip) и VJ Nemko-fi (Мелформатор). Някои от тези младежи и девойки понастоящем са модерни диджеи, други са фестивални директори и радио водещи, трети си организират собствени партита, четвърти работят като артисти, но всеки един от тях е натрупал доста опит, вдъхновение, контакти и забавни истории за разказване зад бара. Виктор Янков е директор на НОЩ Пловдив, основател на радио предаването Молескин и организатор на ежегодното скандинавско електропоп парти в artnewscafe. Последното дава пределно ясна представа за музиката, която предпочита и пуска на места като галерия U-PARK и Петното на Роршах.

Самуил и Мартин

Саюлке е доста познат диджей от партитата на вездесъщия напоследък колектив Мелформатор, който започва кариерата си като барман и диджей в artnewscafe и впоследствие пуска спорадично електроника и инди във великотърновския бар Там и софийския Жул Верн, както и на партита The Spirit of Warhol и Melformator at the Pool. Симпатичната му физиономия е постоянно присъствие в нощната програма на последните две издания на НОЩ Пловдив, One Design Week, One Dance Week и One Architecture Week. Мартин пък е свирил предимно в пловдивските клубове Gramophone, Театъра, Мария Луиза, Петното на Роршах и бившия клуб Lebowski. Голяма част от музикалната му селекция звучи в онлайн радиото Lmey.

Елен и Павел

Павел Найденов и Елен са бивши бармани на artnewscafe, които отскоро се изявяват като диджеи. Павел има музикално образование и участва като пърформънс артист в различни фестивали като Улица Отец Паисий и НОЩ Пловдив, както и в софийската Фабрика за градско изкуство. Елена е заставала зад пулта на Melformator at the Pool, WakeUp Fest и Plovdiv Underground.

All Together Now е на 25 декември след 22:30 часа в пловдивската зала Stage51 на бул. Христо Ботев 51. Входът е свободен.


70% надолу в Mr Porter

$
0
0

Може в момента да сме с пробити джобове, но това не ни пречи да подберем най-добрите (и най-евтини) попадения в традиционната за края на всеки сезон голяма разпродажба на онлайн магазина за мъже Mr Porter.

Среден пръст за снега, подготвяме се отсега за лятото с чифт яркожълти къси бански гащета на Orlebar Brown (€50), които иначе няма как да си позволим. Американската марка на Adam Brown обаче си заслужава парите заради класическия дизайн, вдъхновен от 60-тарския ваканционен стил, заедно с използването на бързосъхнещи материи, функционални джобове, регулируеми колани на талията и възможност да се носи перфектно с тъмносин полошърт и хубав часовник Timex. Има и малко по-скъп вариант с принт, базиран на цветовете на знамената на Гран При на Монако.

Леко подплатеният бомбър на Lanvin (€375) на квадрати е направен от много приятна смеска от вълна и кашмир за основната част и сатен за ръкавите. Луксозните материи само подчертават добрата кройка, която плаче за тесни панталони или вталени джинси и намига деликатно към спортното облекло. Да, твърде далеч е от войнишките бомбъри, които обичаме, но защо не?

Деним якето на Officine Generale (€84) прилича на нещо средно между риза (заради кройката, правите джобове и липсата на ластик на талията) и офицерско палто (заради големите метални копчета) и съответно може да намира различни приложения в ежедневното облекло или като връхна дреха или като симпатична удължена риза. Един бял тишърт отдолу и всичко е шест.

Още един готин вълнен бомбър от английската марка J. W. Anderson (€189), която взима назаем малко хватки от кройката на костюмите и традиционното за тях мафиотско тъмно райе и ги допълва с много вталена и къса дължина и лека подплата, която обаче топли добре.

Рядко посягаме към колекциите на Dolce & Gabbana (рядко, тоест почти никога), но няма как да не се възбудим леко от този дебел вълнен пуловер в сив меланж (€171), който прави секс с монохромната тенденция и е изцяло черен отзад и изцяло развален телевизор (в няколко броя) отпред.

Последно, за да не изоставаме с коланите, посягаме към Anderson’s (€30) и по-конкретно към трисантиметровия модел от плетен мек велур в зелено с изключително качество от анонимни италиански майстори. Подобен модел стои добре на всякакви каки панталони и тъмносини джинси.

Цялата разпродажба на Mr Porter е тук.

Читанка, Седмица 192

$
0
0

Съботните (музикални/моделски/артистични) интервюта: Mark Ronson, Kid Rock, Jah Wobble и Myla Dalbesio.

Madonna въобще не се справя със социалните медии.

На работа с дизайн директора на New York Times Magazine, Gail Bichler, и на разходка във фабриката на часовникарската марка Shinola.

Богатите китайци стават все по-богати и харчат парите си по безумно безсмислен и скандален начин.

Charles Jourdan, Spring 1976, от Guy Bourdin © Guy Bourdin Estate 2014 / A+ C

Charles Jourdan, Spring 1976, от Guy Bourdin © Guy Bourdin Estate 2014 / A+ C

Suzy Menkes прави страхотен анализ на изложбата на Guy Bourdin в Лондон в контекста на 70-тарската мода за жени.

Списъците тази седмица: 20 цитата от T.S. Eliot са по-добър живот и творческо вдъхновение, най-дългоочакваните филми през 2015, 25-те най-очаквани музикални албуми от Dummy, 10-те любими ъндърграунд френски песни в колекцията на Appolonia (диджей триото Dan Ghenacia, Dyed Soundorom и Shonky), 25-те най-важни имена в мъжката мода в момента, най-добре и най-зле облечените мъже в Англия според GQ, какво не бива да изпускаме от новите колекции за есента и зимата на 2015, най-впечатляващите кризи на средната възраст в историята на киното.

В новия брой на LIGHT: тенденциите и посоките за развитие през 2015 в изкуството, поп културата, журналистиката и телевизията + много други.

Гледаме трудния филм с Jim Morrison от 1969 – HWY: An American Pastoral.

Guardian разказва за израстването на първоначално малкото и независимо пънк списание Vice до глобален медиен гигант.

Хероинът превзема малките градове в Америка.

Постери, списания, гей порно: нова изложба разкрива архивите на скинхед културата във Великобритания.

Sam Smith

Sam Smith

Певецът Sam Smith, модният редактор Teo van den Broeke и моделът Oliver Cheshire споделят любимите си места в Лондон.

WWD публикува хубав материал за вдъхновенията зад последните колекции на лондонските дизайнери на мъжка мода.

Политическият кореспондент на английското GQ, Rupert Myers, защитава разстреляните журналисти и карикатуристи от френския вестник Charlie Hedbo. Още по темата: интервю с френския писател Michel Houellebecq, профил на четирима от най-известните (убити) карикатуристи на вестникастрахотна корица на The New Yorker, David Brooks за лицемерието на обществото и реакцията на френските модни дизайнери.

Arto Saari © Beau Grealy

Arto Saari © Beau Grealy

Последният журнал на Mr Porter е пълен с добри материали: фотографът Gary Malin снима и живее по-добрия наш възможен живот, Abe Kislevitz снима ски спусканията си за GoPro, Ralph Bousfield развежда богаташи и известни личности в Африка, Todd Shoberg диджейства докато готви, Winston Chruchill е огромно вдъхновение дори и 50 години след смъртта си, скейтборд легендата Arto Saari напредва с новата си кариера в лицето на фотографията, а колекционерът Sean Conway от нюйоркския магазин Kith представя най-ценните си кецове.

(Велик) Tumblr на седмицата: Fuck No Bulgarian Book Cover Design.

Models.com събира най-добрите си материали за 2014 на едно място.

Style.com почита жените в алтернативната музика на 90-те години.

Приятно четене и хубав уикенд.

Париж, обичаме те повече от всякога

$
0
0

Трудните времена за Париж ни карат да се върнем към работата на френския фотограф Robert Doisneau пионер на т.нар. хуманистична фотография от 50-те години на миналия век, който има еднаква чувствителност и критичен поглед към човешкото страдание и обикновените удоволствия от живота. Нужен е само един кратък поглед към одухотворените му портрети на френската столица, за да останем с отворена уста от кинематографичното му умение да забелязва и заснема харизматични образи и забавни, непринудени сцени от ежедневния живот на своите сънародници. Дебелата едноименна монография на Doisneau включва всички най-известни и по-малко известни снимки от архива на французина, наред с много негови цитати и размисли, които дават повече яснота за чувствителността и остроумието на неговата работа. Четиристотинте снимки описват живота в мрачните предградия на Париж от младостта на Doisneau и неговото възхищение от истинската работническа класа и тежкия труд, противопоставени на атмосферата от студиата на някои от най-важните артисти на своето време, уловени в момент на размисъл или творчество. Редактор на изданието е дългогодишният приятел на Doisneau, Jean Claude Gautrand – един от най-добрите френски критици и фотографи и автор на Paris mon amour (1999), Robert Doisneau (2003), Brassaï (2004), Willy Ronis (2005) и Paris, Portrait of a City (2011).

Монографията на Robert Doisneau (твърди корици, 540 стр., Taschen) струва 50 и може да бъде поръчана онлайн тук или в по-добрите книжарници.

Неделна еротика: Advent календарът на списание LOVE

$
0
0

Английското модно списание LOVE посреща втора поредна година като типично мъжко издание с ново кратко видео на красиво момиче по бельо или минимално облекло (и един отегчен бултериер) за всеки ден от декември, а ние събираме всичките 31 филмчета в една 50-минутна плейлиста с качествена неделна еротика. Режисьорите на всяко едно видео са добре познатите сътрудници на LOVE напоследък, а момичетата са подбрани по едно условие – най-красивите/актуални/интересни/различни момичета, които трябва да познаваме и да следим през 2015, а и въобще. Няма нищо случайно – Sølve Sundsbø минава бавно с камерата по бикини тялото на Miranda Kerr на фона на Hot in Herre на Nelly (кое друго – бел.ред.), Lily Aldridge, Hailey Baldwin и Emily Didonato са обладани поотделно от зли сексуални духове в една и съща мотелска стая на фона на саундтрак като от експериментално филмче на Guy Bourdin, Abbey Clancy сапунисва страхотен ретро Mercedes-Benz 180 SL с две врати, полупълнолетната Kendall Jenner прави аматъорски стриптийз и изяжда няколко плесника по дупето в студиото на Doug Inglish, Irina Shayk я учи как го правят истинските жени, Suki Waterhouse танцува с огромен Toblerone на арабско техно, Isabeli Fontana и Sam Faulkner избутват Kate Moss с новa версия на видеото на The White Stripes към I Just Don’t Know What to Do With Myself , Pamela Anderson си играе с огромни балони и сапунени мехури, Emily Ratajkowski се натиска на огромна панда, Beth Ditto се полива с шампанско в банята, Caroline Vreeland, внучка на легендарния редактор на Vogue Diana Vreeland, демонстрира страхотния си глас и феноменална физика, въобще от всичко по много и още толкова. Малко тъпо от наша страна да пуснем спойлери за повечето интересни моменти в поредицата, но нищо – всяка секунда си заслужава гледането.

Новият брой на LOVE излиза на 9 февруари.

Естествена селекция

$
0
0

Gernot Bronsert (ляво) и Sebastian Szary от Modeselektor © Kevin Lake

Шест убедителни причини да се засилим с метрото към първия интересен гиг за годината в лицето на Gernot Bronsert от институцията Modeselektor:

1. Симпатичните мъже с гащеризоните на снимката горе се казват Gernot Bronsert и Sebastian Szary и съвсем разбираемо са основните виновници името Modeselektor да се наложи сред почитателите на алтернативна и меко казано странна и енергична електронна музика, сред които е и Thom Yorke.

Фронтменът на Radiohead не спира да ги хвали по интервюта, взима другата им инкарнация Moderat на турне с основната си група и пее в песента от втория им албум Happy Birthday! The White Flash. Най-силната им колаборация обаче е ремикса на Skip Divided от албума на Yorke The Eraser.

2. Modeselektor има почти 20-годишна история зад гърба си на правилното място в централна Европа, а и по света. Музиката им е вдъхновена в еднаква степен от електро, глич хаус, хип-хоп и асид техното от края на 80-те и началото на 90-години. И двамата ненавиждат да ги вкарват в един или друг стил, но с охота признават как са се запознали помежду си на нелегални ъндърграунд асид партита в Берлин малко след падането на стената. Оттам и усещането за източно германски хаос и анархия, които рано или късно се подреждат във вълнуващите криви композиции на Modeselektor.

3. Първи приятели са с шефката на електронния лейбъл BPitch Control, Ellen Allien. Госпожата има сериозен пръст в успеха на групата, след като подписва договор с берлинчаните през 2001, за да издаде следващите им дузина сингли, една компилация и три дългосвирещи албума като Modeselektor и Moderat (съвместния проект на Bronsert и Szazy с Apparat). Последното сътрудничество продължава и до днес, последният му резултат е албума II от 2013.

4. Великолепният им втори албум Happy Birhtday! от 2007 печели награда за най-добър дъбстеп и грайм артист от Beatport само защото не могат да открият по-подходяща категоризация за иновативната им изкривена музика.

5. Едно от последните парчета на групата се казва I’m not into Twerk, I’m into KraftWerk. Показателно за отношението им към съвременната популярна музика и похвално за най-големите им вдъхновения.

6. Gernot Bronsert пристига в София, за да представи последния диджей сет на Modeselektor, създаден специално за клубите участия на групата напоследък, с които се разсейват от времето, прекарвано в студиото.

Gernot Bronsert от Modeselektor е в Студио Орфей на 24 януари след 22:30. Билетите струват 25 лв. в мрежата на Eventim.

Viewing all 3640 articles
Browse latest View live